poniedziałek

Kajakiem przez życie

„(…) Cóż to była za jazda! Bez przerwy wylewanie wody. Inaczej kajak tonął w oczach. A jednak humor służył. Teraz do­piero staliśmy się naprawdę „włóczęgami”! Ani grosza w kieszeni, puste schowki na zapasy, a przed nami setki kilometrów nieznanej, obcej przestrzeni (…)” W. Korabiewicz „Kajakiem do Indii”

Anna podobnie jak Korabiewicz pokochała kajakarską włóczęgę, dreszczyk adrenaliny i odkrywanie miejsc jeszcze nieznanych. 
Jej miłość zaczęła się od wakacyjnego spływu rzekami Suwalszczyzny. Było to lata temu…. Mimo upływu czasu fascynacja kajakarską przygodą nie zmalała, a nawet przeobraziła się.…., Anna już nie pływa rzekami i jeziorami, wybrała morze. Zachwyciła Ją przestrzeń, poczucie wolności, zapach morskiej wody, wysokie fale i daleki brzeg na horyzoncie. Nie przejmuje się lodowatą wodą, możliwością wywrotki, a wysokie fale jej nie przerażają……. 

Ile czasu spędzasz na wodzie?

Były lata, kiedy w kajaku siedziałam po kilka miesięcy w roku (od wiosny do jesieni),pracowałam wtedy jako przewodnik w biurze turystycznym. Prowadziłam niemieckie grupy kajakowe po rzekach wschodniej Polski, Litwy i Łotwy. Podczas tych spływów w szczególności zachwyciły mnie łotewskie rzeki. Teraz pływam tylko po morzu, niestety z mniejszą niż kiedyś częstotliwością. 
Na jakie trudności napotykasz podczas kajakarskiej przygody?

Zdarzają się wywrotki ale wcześniejsze przeszkolenie i wieloletnia praktyka oraz pomoc towarzysza lub towarzyszki wyprawy i po chwili można dalej płynąć.
Miałam kiedyś nieszczelność w luku kajaka, woda dostała się do schowka bagażowego, ale na szczęście wszystko było w  wodoszczelnych workach . Dobrze zabezpieczone bagaże nie zamoczą się, nie zatoną i nie wypadną z luków.
Czasami muszę przenosić kajak np. wtedy, gdy trafiam na przeszkody: zwalone drzewa, kamienie, brak połączenia między jeziorami lub rzekami,  budowle wodne na rzekach (elektrownie, młyny, pstrągarnie, tartaki, tamy, śluzy , przepusty). Takie przenosiny to tzw. „przenoski”, zwykle robią to dwie osoby. Czasem wykorzystujemy specjalne wózki kajakowe, które są dużym komfortem, bo nie trzeba wypakowywać ciężkich bagaży.  Natomiast zimą kajak można ciągnąć po śniegu jak sanki.
Pewnym utrudnieniem są wysokie fale na morzu, kajak jest całkowicie zalewany wodą. Trudno utrzymać równowagę, zwłaszcza gdy jesteśmy ustawieni równolegle do nacierających fal. W zależności od ich wysokości wykorzystuję różne, przećwiczone wcześniej  techniki pływania po morzu m. in. podpórki niskie lub wysokie.
Za nim wyruszymy na kajakarską przygodę warto jest przejść odpowiednie przeszkolenie....>>>> więcej Kobiece Pasje 

 Nagrodą za kajakarskie trudy są piękne widoki, zwłaszcza zachody słońca, rzadkie gatunki ptaków i baraszkujące w morzu foki
Kajakarstwo uprawia przez cały rok i dlatego nie dziwią ją zmienne warunki atmosferyczne, zarówno upały i deszcze, jak i zimny wiatr, mróz i śnieg

Anna Makowiecka-Siudut pokochała kajakarską włóczęgę, dreszczyk adrenaliny i odkrywanie miejsc jeszcze nieznanych